W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Rozumiem i akceptuję

2023 – Rokiem Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim

„Dziś czas jest dla ludzi silnych i odważnych, ci bowiem tylko mogą uzyskać zwycięstwo i uwolnić świat od tyranii.“

(Władysław Sikorski, przemówienie do 1. Brygady Spadochronowej, 23 września 1941.)

W związku z obchodami Roku Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim, odbywają się w naszym regionie liczne uroczystości poświęcone postaci Generała, który w latach międzywojennych związał swój los z ziemią kujawską i zamieszkał w Parchaniu, położonym blisko Inowrocławia. W celu upamiętnienia postaci Generała, Dyrekcja, Pracownicy oraz Mieszkańcy DPS w Warzynie włączyli się aktywnie do całorocznych uroczystych obchodów. Odbyły się w naszym Domu pogadanki tematyczne połączone z projekcją filmu dokumentalnego o Generale, mówiące o jego zasługach dla kraju i okolicznościach tragedii gibraltarskiej, której 80. rocznica wypadła 4 lipca 2023 r.

Właśnie w tej katastrofie zginął gen. broni Władysław Sikorski, Premier Rządu Polskiego na Uchodźstwie oraz Naczelny Wódz.  16 maja 2023 roku, zorganizowana została wycieczka Mieszkańców DPS w Warzynie do Dworku w Parchaniu, gdzie mieli oni okazję spotkać się doktorem habilitowanym Tomaszem Łaszkiewiczem – profesorem Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i wysłuchać opowieści o generale, jego życiu i więzi z naszym regionem.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego,  w dniu 1 sierpnia 2023 roku, zawitała do naszego Domu Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Bydgoszczy.  Całość wizyty na tle muralu upamiętniającego gen. Władysława Sikorskiego wykonanego przez mieszkańców DPS w Warzynie. Pierwsza część spotkania była poświęcona historii i roli jaką odegrał gen.

Władysław Sikorski na kartach historii Polski. W czasie spotkania harcerze wraz z mieszkańcami odśpiewali pieśń legionów „Wojenko, wojenko” oraz Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odbył się pokaz umundurowania, maskowania oraz broni palnej używanej podczas II wojny światowej. Drugą część spotkania poświęcono 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i zakończono je minutą ciszy w hołdzie poległym Powstańcom.