Rok Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim

Rok 2023 ogłoszono w Powiecie Inowrocławskim Rokiem Władysława Sikorskiego. Rajdy, konkursy, pikniki, wystawy – Tegorocznych imprez nawiązujących do osoby Generała Sikorskiego zaplanowano bardzo dużo.

Również i nasz Dom włączył się w tą piękną inicjatywę i już dnia 11maja w jadalni, w ramach zajęć terapeutycznych nasi Panowie mogli obejrzeć film dokumentalny pt.” Tajemnica śmierci generała Sikorskiego” po którym odbyła się dyskusja dotycząca wciąż jednak tajemniczej śmierci w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Dla przypomnienia…

Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych oraz Premier Rzeczypospolitej Polskie gen. Władysław Sikorski zginął w katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 roku. Samolot Liberator, którym wracał Generał do Londynu, po odbyciu kontroli  Armii Polskiej na Wschodzie, spadł do morza.

W dniu 16 maja Mieszkańcy naszego Domu w ramach tychże obchodów udali się do pobliskiej miejscowości Parchanie gdzie w 2018 roku zakończył się remont  dworu, w którym Generał Sikorski wraz z rodziną spędził wiele lat swojego życia. Dzięki temu, że był z nami przewodnik dr hab. Tomasz Łaszkiewicz – profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk mogliśmy  poznać bliżej  postać Generała,  szczegóły z życia prywatnego oraz jego biografię.

Serdecznie dziękujemy za wielką lekcję historii, za bardzo ciekawą opowieść o tym Wielkim Człowieku jakim był Generał Sikorski – Generał, który zapisał się również na kartach historii Ziemi Kujawskiej, Powiatu Inowrocławskiego, Gminy Dąbrowa Biskupia.